Водещата национална лаборатория за възобновяема енергия разработва модел, който да помогне на бизнеса в три различни бизнес района на градовете близнаци да се включат в слънчева енергия.
Националната лаборатория за възобновяема енергия на Министерството на енергетиката на САЩ избра градовете-близнаци за своята мрежа за иновации в слънчевата енергия, програма, която цели да се справи с бариерите пред слънчевата енергия в цялата страна. Проектът работи с местни групи за разработване на модели, които могат да помогнат на собствениците на фирми по Lake Street, West Broadway Avenue и University Avenue да инсталират слънчева енергия.
Съветът на Lake Street, организация с нестопанска цел, която насърчава бизнеса по южния коридор на Минеаполис, си партнира с две други групи, Neighborhood Development Center и Northside Economic Opportunity Network, за да кандидатстват за програмата. Трите групи получиха финансиране за измерване на интереса към слънчевата енергия сред собствениците на бизнес в коридорите.
Въпреки че проектът не подкрепя пряко строителство или финансиране на нови проекти, целта е да се създадат модели, които ще поддържат скок на слънчеви инсталации в районите. Проектът предвижда бъдеще, в което мегаватите слънчева енергия могат да бъдат разпределени по покривите на ъглови магазини и семейни ресторанти в малки инсталации с мощност от 15 до 30 киловата – достатъчно, за да захранват повечето малки предприятия. Търговските покриви са по-плоски от повечето домове и обикновено могат да държат по-големи панели.
Днес търговските сгради са основен източник на емисии в Минесота, като представляват 39 процента от емисиите в градовете, според Държавен отчет за 2020 г. Но неизползваното търговско пространство на покрива в Съединените щати има потенциал за удвояване на слънчевия капацитет на нацията и захранва 128 милиона домове, установи доклад от 2020 г. на фирмата за енергийни изследвания Wood McKenzie.
Междувременно изследователи от Националната лаборатория за възобновяема енергия начертават потенциала за слънчева енергия по Лейк Стрийт, Уест Бродуей и Юнивърсити Авеню и проучват най-добрите възможности за финансиране за малкия бизнес.
„Крайната цел е да се разработят модели, които преодоляват значителните бариери за справедлив достъп за общности, които са били исторически маргинализирани“, каза Даяна Маккеуон от Great Plains Institute, енергийна организация с нестопанска цел в Минесота.
Институтът Great Plains кандидатства за един от първите кръгове на мрежата за иновации на слънчевата енергия преди около пет години, но не беше избран. Групата нае редовен партньор, Съвета на Лейк Стрийт, да кандидатства за програмата. Офертата на Съвета на Лейк Стрийт беше една от осемте избрани сред множество кандидати.
Сара Фарар, ръководител на проекта за Националната лаборатория за възобновяема енергия, описа исторически и институционални бариери пред справедливостта и екологичната справедливост. „Тази програма със сигурност не може да ги реши“, каза тя. „Но ние искаме да открием и изпробваме нови идеи.“
Проектът продължава и ще публикува доклади през есента, каза Фарар. Тя се надява тези доклади да помогнат за стартирането на подобни бизнес райони в цялата страна.
Изграждане на доверие
Избраните организации отидоха от врата на врата, разговаряйки с собствениците на магазини за техните знания и интерес към слънчевата енергия. Собствениците на фирми получаваха заплащане за времето си чрез федералната субсидия.
Ърлсуърт „Баба“ Летанг е директор по ангажиране на общността в Центъра за развитие на квартала, неправителствена организация със седалище в района на Сейнт Пол Мидуей. Летанг израства на карибския остров Доминика и прекарва 16 години в управлението на глобалния пазар Midtown на Lake Street. Той е прекарал кариерата си в работа със собственици на бизнес имигранти и вярва, че успешните взаимоотношения се създават чрез изпълнение на обещанията.
„Обикновено доверието се развива чрез резултати“, каза Летанг.
Летанг и екипът му минаха по University Avenue в Сейнт Пол, говорейки за слънчевата енергия на десетки собственици на малки фирми. Някои му казаха, че искат да намалят емисиите си, други казаха „покажете ми парите“. Всички бяха наясно със слънчевата енергия и почти всички се интересуваха да научат повече, каза той.
Собствениците на бизнес имигранти вземат решения въз основа на информация като всички останали, каза Летанг. Ако видят приятел или съсед да инсталира слънчева енергия на покрива им, е по-вероятно да го разгледат.
Много собственици на бизнес казаха, че искат препоръки към надеждни соларни компании, каза Летанг. Въпреки че някои изразиха интерес да работят със слънчеви инсталатори от цветнокожи общности, мнозина просто искат някой, който е свършил надеждна работа в района.
Висок потенциал
Изследване на Националната лаборатория за възобновяема енергия показва, че бизнес коридорите в Минесота, избрани за програмата, са изключително подходящи за покривна слънчева енергия. Тези райони може да страдат от липса на корони на дървета и широки пространства от бетон. Но тези недостатъци също правят кварталите подходящи за електричество, захранвано от слънцето, установи лабораторията.
„Техническият потенциал е обещаващ и сега става дума за възможността да направим образователния елемент във финансирането“, каза Фарар.
Центърът за развитие на квартала работи за създаването на по-икономически независими общности, каза Летанг, което прави насърчаването на слънчевата енергия логично прилягане. По време на ангажимента на University Avenue, Летанг каза, че е чул от множество търговци, които искат да използват слънчева енергия, за да намалят сметките си за енергия, така че да могат да инвестират тези пари другаде. Много собственици на бизнес също изразиха желание да намалят въглеродния си отпечатък, каза той.
Предизвикателството, каза Фарар, е да се направи слънчевата енергия икономически жизнеспособна за малките предприятия, управлявани от имигранти и цветнокожи хора. Проектът няма да финансира инсталирането на слънчеви панели, но планира да предостави на собствениците на фирми списък с опции за монтажниците въз основа на тяхното финансово състояние и слънчевия потенциал на тяхната сграда.
Има различни опции за фирми, които искат да добавят покривна слънчева енергия, каза Фарар. Новоприетият федерален Закон за намаляване на инфлацията разширява данъчните кредити, които функционират като отстъпки за инсталиране на слънчеви панели. Въпреки че тези отстъпки не са незабавни, Фарар каза, че програмата ще представи опции на собствениците на фирми за инсталиране на слънчева енергия без предварителни разходи.
Местни опции като програмата за споделяне на зелени разходи на град Минеаполис също могат да помогнат за финансирането на проекти. В дългосрочен план инсталирането на слънчева енергия на покрива е надеждна положителна инвестиция за бизнеса, каза тя.
За предприятията, които притежават своите сгради, потенциалът за икономическа изгода е голям, каза Фарар. (Ще бъде по-трудно да се намерят добри опции за търговци, които наемат пространство.) Слънчевата енергия на покрива произвежда енергия, която отива в мрежата, а доставчиците на комунални услуги възстановяват разходите на собствениците на слънчеви панели с кредити за произведената енергия. Това обикновено води до сметки за електроенергия без дължима сума и случайни печалби.
Консумацията на енергия варира значително между видовете бизнес и зависи от размера и енергийната ефективност на сградите. Търговска инсталация от 20 киловата ще произведе около 20 000 вата мощност.
Намаляването на сметката за комунални услуги може да бъде важна стъпка за малкия бизнес, според Мат Казинка от Съвета на Лейк Стрийт. Съветът вижда възможност да се включат кварталните фирми, тъй като разходите за слънчева енергия продължават да намаляват в национален мащаб и тъй като наборът от нови данъчни кредити (идващи от Закона за намаляване на инфлацията) се разпространяват.
„Мисля, че би било наистина мощно тази възможност да бъде наистина достъпна за всички, и по-специално за тези фирми. Те са толкова важни за общността“, каза Казинка.
Вторична, но важна цел на програмата е да направи слънчевата енергия видима в тези общности.
„Искаме хората не само да инсталират слънчеви панели, но хората в тези квартали да се вълнуват от слънчевата енергия“, каза Летанг.