CNN
—
Генералният секретар на ООН обвини производителите на изкопаеми горива и техните финансови поддръжници, че „се надпреварват да разширят производството, знаейки много добре, че техният бизнес модел е несъвместим с човешкото оцеляване“.
Говорейки на Световен икономически форум в Давос в сряда Антонио Гутериш каза, че ангажиментът за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса над нивата от прединдустриалната епоха „изтича в дим“.
„Ние флиртуваме с климатичната катастрофа. Всяка седмица носи нова история на ужасите за климата“, каза той.
Гутериш насочи вината директно към индустрията за изкопаеми горива, когато се обърна към тълпата в Давос, съставена от милиардери, политици и бизнес лидери, включително десетки високопоставени ръководители от най-големите петролни и газови компании в света.
„Миналата седмица научихме, че определени производители на изкопаеми горива са били напълно наясно през 70-те години на миналия век, че техният основен продукт пече нашата планета“, каза той, намеквайки за анализ, който показа Собствени учени на ExxonMobil точно прогнозира бъдещото глобално затопляне в доклади отпреди десетилетия, въпреки че компанията публично продължава години наред да поставя под съмнение науката за климата и да лобира срещу действията в областта на климата.
„Точно като тютюневата индустрия, те се подложиха грубо на собствената си наука. Big Oil разпространи голямата лъжа. И подобно на тютюневата индустрия, отговорните трябва да бъдат държани отговорни“, каза Гутериш на конференцията.
Не е ясно дали ExxonMobil има представители в Давос. Никой не е в официалния списък на присъстващите и компанията не отговори на искане за коментар.
В изявление пред CNN миналата седмица относно анализа, Тод Спитлър, говорител на компанията, каза: „ExxonMobil се ангажира да бъде част от решението за изменението на климата и рисковете, които то създава“, и „тези, които говорят за това как“ Exxon знаеше, че грешат.
Световният икономически форум превърна климата в една от темите на тазгодишната среща в швейцарския планински курорт, с редица панелни дискусии, посветени на теми като енергиен преход и устойчивост.
Но Гутериш предупреди, че много фирми определят климатични цели въз основа на „съмнителни или тъмни“ критерии.
„Това подвежда потребителите, инвеститорите и регулаторите с фалшиви разкази. Подхранва култура на дезинформация и объркване относно климата. И оставя вратата широка отворен за зелено измиване,” той каза.
Нов доклад, публикуван във вторник от групата на кампанията Възстановете финансите разкри, че десетки банки и финансови институции с нулеви нетни обещания все още наливат пари в изкопаеми горива.
Докладът анализира финансови организации, които се подписаха в Глазгоуския финансов алианс за пакта Net Zero, като се съгласиха да съгласуват инвестициите си с амбицията за поддържане на глобалното затопляне до 1,5 градуса – ключово споразумение, постигнато на конференцията за климата COP26 през 2021 г. в Глазгоу. След подписването обаче се установи, че членовете са инвестирали стотици милиарди в изкопаеми горива.
Гутериш призова компаниите да „представят надеждни и прозрачни планове за преход за това как да постигнат нетна нула“ до края на 2023 г.
Докато срещата в Давос продължава, група международни климатични активисти, включително Ванеса Накате от Уганда, Грета Тунберг от Швеция, Хелена Гуалинга от Еквадор и Луиза Нойбауер от Германия, стартираха петиция за „прекратяване и отказ“, призовавайки изпълнителните директори на изкопаеми горива „незабавно да спрат отварянето на нови обекти за добив на нефт, газ или въглища и да спрат да блокират прехода към чиста енергия“. Петицията е подписана от 800 000 души и расте.