
IBM става най-новата технологична фирма, която обяви, че съкращава персонала, присъединявайки се към титани като Amazon и Google
Хосеп ЛАГО
Размер на текста
IBM ще съкрати около 3900 работни места, малко повече от един процент от работната си сила, свързани с бизнеси, които е продала, каза източник, близък до въпроса, пред AFP в сряда.
Компютърната компания, базирана в щата Ню Йорк, обаче не говори за съкращения на работни места в тримесечния си отчет за печалбите, публикуван в сряда, нито в разговор с анализатори за обсъждане на финансовите резултати.
IBM каза, че ще вземе еднократна такса от 300 милиона долара през първото тримесечие на тази година, което според източника е свързано със съкращенията.
Тези разходи са „изцяло свързани“ с отделянето на Kyndryl и унищожаването на бизнеса със здравни данни и анализ, каза говорител на IBM пред AFP.
„Това не е действие, основано на представянето за 2022 г. или очакванията за 2023 г.“, добави говорителят.
Повече от век технологична фирма отчете печалба от 2,9 милиарда долара през последните три месеца на миналата година, около 17 процента повече от същия период на 2021 г., въпреки че приходите остават непроменени от 16,7 милиарда долара.
„Клиентите във всички географски региони все повече приемат нашите хибридни облачни и AI решения, тъй като технологията остава диференцираща сила в днешната бизнес среда“, каза главният изпълнителен директор на IBM Арвинд Кришна в съобщение за печалбите.
Компанията, основана през 1911 г., обяви в края на миналата година, че ще инвестира 20 милиарда долара в полупроводници, квантово изчисление и други авангардни технологии в щата Ню Йорк.
Кришна разкри разходите, които ще се извършват в продължение на десетилетие, в реч заедно с президента на САЩ Джо Байдън в съоръжението на технологичния гигант Poughkeepsie.
Байдън приветства обещанието на „емблематичната американска компания“ като още един знак, че стратегията му за възстановяване на иновативното предимство на САЩ работи.
Президентът на Демократическата партия постави като приоритет насърчаването на растежа във високотехнологичното производство, надявайки се да възстанови вътрешните вериги за доставки на ключови компоненти като микрочипове, които години наред бяха оставени на чуждестранни компании, базирани чак в Тайван.
Междувременно технологичните гиганти затягат коланите и съкращават работници, за да издържат на тежки глобални икономически условия и връщане към начина на живот отпреди пандемията, по-малко зависим от интернет услугите.
Amazon, Meta, Microsoft и компанията-майка на Google Alphabet наскоро изложиха планове за намаляване на работната сила, след като наеха много хора по време на пандемията, за да отговорят на повишеното търсене на цифрови услуги.